Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego w ramach konkursu „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023” dofinansował następujące projekty:

1. „Cykl kursów języka polskiego i kultury polskiej – Brazylia-Paraná”

Termin realizacji 01.08.2023 – 31.12.2023
Nr umowy: 0001/K2/2023
Kwota dotacji:           467 324,50 zł
Kwota całkowita:      467 324,50 zł

Celem projektu jest zorganizowanie ponad 30 grup kursów języka polskiego na terenie stanu Paraná w Brazylii (w Kurytybie, w Cruz Machado, w Araucárii i  Colônia Murici), do którego zaangażowały się cztery polskie organizacje (Dom Kultury Polska Brazylia z Kurytyby, Stowarzyszenie Polonijne im. Ks. Daniela Niemca z Santany-Cruz Machado, Zespół Folkloru Polskiego Wesoły Dom z Araucarii oraz Zespół Folkloru Polskiego Wawel z Colônia Murici-São José dos Pinhais). Jest zapotrzebowanie na naukę języka polskiego wśród osób polskiego pochodzenia. Celem programu jest uratowanie i zachowanie języka polskiego wśród osób polskiego pochodzenia oraz upowszechnienie kultury polskiej, zarówno w ich aspektach historycznych, jak i współczesnych. Wychodząc z założenia, że język ojczysty jest kanałem zbliżenia z Polską, przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim zachowanie istniejącego jeszcze dziedzictwa kulturalnego, głównie poprzez wzrost znajomości języka polskiego i polskiej kultury. Ze względu na dystans geograficzny dzielący Brazylię od Ojczyzny, specyfikę brazylijskiej Polonii (brak tzw. nowej emigracji) znajduje się ona w szczególnej sytuacji. Działania na rzecz języka i kultury polskiej w Brazylii są traktowane przez osoby działającej bardzo aktywnie na polu promocji języka i kultury polskiej jako misja. Większość projektów, spotkań i wydarzeń przez nich organizowanych, jest wykonywana charytatywnie, poprzez poświęcenie swojego wolnego czasu.

2. „Cykl kursów języka polskiego i kultury polskiej – Brazylia-Rio Grande”

Termin realizacji 01.08.2023 – 23.12.2023
Nr umowy: 0002/K2/2023
Kwota dotacji:           135 780,00 zł
Kwota całkowita:      135 780,00 zł

Celem projektu jest uratowanie i zachowanie języka polskiego wśród osób polskiego pochodzenia oraz upowszechnienie kultury polskiej, zarówno w ich aspektach historycznych, jak i współczesnych. Język ojczysty jest kanałem zbliżenia z Polską, działanie ma na celu zachowanie istniejącego jeszcze dziedzictwa kulturalnego potomków polskich migrantów zamieszkujących stan Rio Grande do Sul. Program jest realizowany poprzez lekcje wyjaśniające i spotkania on-line, za pomocą metod nauki języka obcego. Prowadzenie kursów obejmuje tematy związane z kulturą polską (historia i współczesność), zaspokajając naturalne zapotrzebowanie uczestników. W tym celu grupy korzystają  z  książek „Krok po Kroku” i „Elementarz” oraz z innyh materiałów, zgodnie z potrzebami zaznajomienia się z kulturą polską.

Program pod nazwą „Cykl kursów języka polskiego i kultury polskiej – Brazylia-Rio Grande” pod patronatem Konsulatu Honorowego jest realizowany poprzez Polską Misję Katolicką w Brazylii (Porto Alegre). Polega na realizacji kursów języka polskiego, łącznie z informacjami o kulturze polskiej i polskiej historii. Obejmuje trzy typy: „stacjonarny”, „hybrydowy” i „online”, aby zaspokoić różne potrzeby słuchaczy, w zależności ich miejscach zamieszkania i preferencji czasowych. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli, biegle posługujących się językiem polskimi oraz znających kulturę i historię polską.

Partnerami lokalnymi są organizacje polonijne i instytucje: Prefeitura Municipal de Dom Feliciano, Colégio Anchieta, Sociedade Polônia de Porto Alegre oraz Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Sul.

3. „Cykl kursów języka polskiego i kultury polskiej – Argentyna-Peru”

Termin realizacji 01.08.2023 – 16.12.2023
Nr umowy: 0003/K2/2023
Kwota dotacji:           102 058,00 zł 
Kwota całkowita:      102 058,00 zł

Celem projektu jest uratowanie i zachowanie języka polskiego wśród osób polskiego pochodzenia oraz upowszechnienie kultury polskiej, zarówno w ich aspektach historycznych, jak i współczesnych. Dramatyczne dzieje polityczne Narodu Polskiego sprawiły, że miliony Polaków w XIX i XX wieku opuściło Ojczyznę szukając schronienia w innych krajach, w tym do Argentyny. Charakter i zakres emigracji polskiej do tego kraju w XIX w zależny był w dużej mierze od sytuacji politycznej i gospodarczej ziem polskich. Na ogół emigranci traktowali pobyt w Argentynie jako przejściowy, licząc na powrót do kraju. Jednak większość z nich, mimo tęsknoty za rodzinnymi stronami, na zawsze pozostała na emigracji, uznając obcy kraj za nową ojczyznę, oddając mu niejednokrotnie wielkie zasługi i zapisując się trwale w jego historii, gospodarce, kulturze. Ogromną większość Polonii stanowią osoby urodzone, wychowane i wykształcone w Argentynie. Jest to już więc cząstka społeczeństwa argentyńskiego tyle, że o polskich korzeniach. Nadal jest to grupa zorganizowana, posiadająca własną „infrastrukturę”, w której znajduje się Związek Polaków w Argentynie zrzeszający 33 organizacje i sekcje (m.in. znajduje się kilka Związków Polaków, Polska Macierz Szkolna, Polonijna Organizacja Nauczycieli w Argentynie, zespoły taneczne, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów itd.). Opiekę duszpasterską sprawuje Polska Misja Katolicka w Argentynie, w miejscowości Martín Coronado.” W Argentynie, Polonia zamieszkuje głównie aglomerację Buenos Aires oraz prowincję Misiones (Posadas, Oberá, Wanda), choć mniejsze skupiska występują również w Rosario, Cordobie, Santa Fé, Mendozie i Comodoro Rivadavia. Polonia i Polacy mieszkający w Argentynie nie mają statusu mniejszości narodowej. Argentyna to Państwo o bardzo licznej Polonii, która w dużej mierze utraciła znajomość języka polskiego z powodu asymilacji. Chociaż brak jest aktualnych danych o liczebności grupy etnicznej pochodzenia polskiego w Argentynie, szacuje się, że jest ich ok 500 tys. osób.

4. „Cykl kursów języka polskiego i kultury polskiej – Wenezuela”

Termin realizacji 03.09.2023 – 22.12.2023
Nr umowy: 0004/K2/2023
Kwota dotacji:           42 250,00 zł 
Kwota całkowita:      42 250,00  zł

Celem działania jest zorganizowanie w Caracas 4 grup kursów języka polskiego. Aktualnie można zauważyć większe zainteresowanie zarówno językiem, jak i samą wiedzą o Polsce, na co niewątpliwie duży wpływ ma informacja zamieszczana na stronie Ambasady. Istnieje również w Caracas prężnie działający Klubu Przyjaciół Polski, przez który przekazywane są także informacje o naszym kraju. W przyszłym roku będziemy mogli obchodzić „okrągłą” rocznicę 10- lecia istnienia „Spotkań z kulturą i językiem polskim”. Na zajęcia zapisują się nie tylko osoby pochodzenia polskiego (według danych jakimi dysponujemy, w Wenezueli aktualnie żyje około 700 – 800 Polaków), ale również Wenezuelczycy. Aktualnie w Wenezueli istnieją dwie „szkółki” zorganizowane pod patronatem Ambasady RP w Caracas, tj. przy Ambasadzie RP (istnieje od 2014 r.) oraz przy Uniwersytecie UCAB (Universidad Catolica Andres Bello, istnieje od 2019 r.). Obie maja identyczny profil. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, po dwie godziny. Pierwsza godzina to nauka języka, a druga to tzw. „temat główny”, dotyczący wiadomości o Polsce generalnie, ale szczególnie dotyczy historii. Są to kursy języka polskiego i spotkania z kulturą polska. Są nieodpłatne dla uczniów.

 

5. „Multimedialne materiały edukacyjne wspomagające nauczanie języka polskiego i kultury polskiej młodzieży polonijnej POLSKI? JESTEM/JESTEŚMY NA TAK!”

Termin realizacji 01.08.2023 – 31.12.2023
Nr umowy: 0009/K2/2023
Kwota dotacji:           352 000,00 zł
Kwota całkowita:      417 200,00 zł

Celem projektu jest stworzenie cyklu multimedialnych materiałów edukacyjnych skierowanych do młodzieży polonijnej (wiek od 12/13lat) wspomagających nauczanie języka polskiego i kultury polskiej. Wybór danej grupy odbiorców wynika z faktu, że na rynku wydawniczym jest mało pomocy dydaktycznych skierowanych do polonijnych nastolatków, a oferowane materiały na platformie YouTube często są słabej jakości). Przedsięwzięcie zapewnia dostęp do nowoczesnych materiałów edukacyjnych.

Cały cykl jest ukierunkowany na następujące działania:

1) rozwijanie kompetencji komunikacyjnej w języku polskim (wzmacnianie polszczyzny jako języka odziedziczonego na poziomie systemu językowego oraz jego funkcjonalnego zastosowania);
2) pogłębianie wiedzy o polskiej historii i kulturze (wzmacnianie identyfikacji kulturowej i religijnej);
3) rozwijanie poczucia tożsamości polskiej jako tożsamości współtworzącej narodową identyfikację uczestników (wzbudzanie postawy patriotycznej wobec spraw Polski);
4) wzmacnianie kultywowania polskiej obyczajowości oraz tradycji narodowych, świeckich i religijnych.

Cykl składa się z 10-minutowych materiałów multimedialnych (jest to jednostka wspierająca przy systemie językowej edukacji medialnej wg standardów kształcenia europejskiego) oraz kompatybilnych z nimi materiałów audio do odsłuchu. Do każdej części jest dołączona karta pracy (w wersji online/PDF) sprawdzająca poziom wiedzy. Ilość zaplanowanych jednostek edukacyjnych to 32 (co odpowiada uśrednionej liczbie zajęć sobotnich szkołach polonijnych na świecie). Cykl jest stworzony tak, aby kolejno realizowane w przyszłości multimedialne materiały były naturalnym przejściem nauki na wyższy poziom zaawansowania językowego.

Shopping Cart
Skip to content