Minister Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka dofinansował następujący projekt badawczy:
Tytuł projektu: Konferencja Colloquia Norwidiana XVII: Norwid w kulturze polskiej
Nr umowy: DNK/SN/513889/2021
Kwota dotacji: 31 710,00
Kwota całkowita: 35 310,00
Finansowanie projektu umożliwiło organizację konferencji Colloquia Norwidiana XVII: Norwid w kulturze polskiej. Konferencja ta była jednym z najważniejszych elementów obchodów Roku Norwidowskiego, ustanowionego przez Sejm i Senat RP w 200 rocznicę urodzin Cypriana Norwida. Sympozjum zgromadziło 25 wybitnych przedstawicieli badań nad Norwidem zarówno z Polski (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Rzeszowski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i in.), jak i z zagranicy (Sorbona, Uniwersytet we Fryburgu, Uniwersytet w Amsterdamie). W trakcie konferencji wygłoszono 25 referatów naukowych i toczono dyskusje wokół problemu szeroko rozumianego „miejsca” Norwida i jego twórczości w polskiej kulturze.
W czasie trwania konferencji doszło także do inauguracji działalności Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach oraz spotkania z Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotrem Glińskim, starostą Powiatu Wyszkowskiego Jerzym Żukowskim, wójtem Gminy Zabrodzie Krzysztofem Jezierskim oraz p Jacentym Matysiakiem, prezesem Fundacji Museion Norwid, jednym z współorganizatorów konferencji, obecnym dyrektorem nowo powstałego Muzeum Cypriana Norwida.
Konferencja pozwoliła osiągnąć założone w projekcie cele i efekty:
– naukowy: rozpoznanie i przybliżenie ważnego tematu w badaniach naukowych: miejsce i znaczenie Norwida w kulturze polskiej
– naukowy: stworzenie podstawy pod publikację tomu pokonferencyjnego, zbierającego teksty powstałe na bazie wygłoszonych referatów (planowane wydanie tomu: 2022 r.)
– naukowy: przyszłe publikacje artykułów w punktowanych czasopismach z zakresu literaturoznawstwa i kulturoznawstwa (wiele wystąpień zostało już w formie artykułów przyjęte do druku)
– popularyzatorski: upowszechnienie wiedzy o życiu i twórczości Cypriana Norwida poprzez transmisję online obrad (wystąpień prelegentów oraz dyskusji);
– popularyzatorski i dydaktyczny: skierowanie informacji o wydarzeniu do placówek oświatowych
Projekt, wraz z założonymi w nim poszczególnymi zadaniami, został w całości zrealizowany. Konferencja odbyła się w dn. 23-26 września 2021 r. w Pałacu w Chrzęsnem, nieopodal miejsca urodzin Norwida, dokładnie w 200 rocznicę urodzin poety.
Projekt został zakończony w 2021 roku.