100 lat socjologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II

Waga 0,9 kg
Redakcja

Wioletta Szymczak

ISBN

978-83-7306-824-7

Seria wydawnicza

Rok wydania

2018

Oprawa

twarda

Ilość stron

400

Cena:

41,00 

Availability: Na stanie

Produkt niedostępny

Idee – teorie – badania
Instytut Socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II należy do najstarszych ośrodków socjologicznych w Polsce. Szczególnym rysem i znakiem tożsamości uprawianej w nim od stu lat socjologii jest jej usytuowanie w otoczeniu dyscyplin filozoficznych i normatywnych, katolickiej nauki społecznej z etyką społeczno-gospodarczą i filozofii społecznej, z zachowaniem autonomii poszczególnych nauk.
Książka prezentuje dorobek i obszary badawcze naukowców związanych z lubelskim ośrodkiem socjologicznym przez pryzmat klasycznych i nowych dyscyplin, które eksplorują. Ten szeroki wachlarz analiz tworzą mikro- i makrosocjologia, socjologia rodziny, socjologia kultury, socjologia religii, socjologia moralności, socjologia grup etnicznych, socjologia prawa, socjologia wiedzy, a także wyodrębniające się w toku rozwoju teorii i badań społecznych i w odpowiedzi na rozpoznawane zjawiska i przemiany społeczne – socjologia mediów, socjologia partycypacji społecznej i nowych ruchów społecznych, socjologia gospodarki, socjologia Internetu, socjologia ciała, sportu i turystyki.
W publikacji w sposób przekrojowy i syntetyczny przedstawiono rozwój i procesy instytucjonalizacji poszczególnych dyscyplin, osiągnięcia naukowe, a także nowe pola zainteresowań w ramach każdej z nich. W wielu prezentowanych w tomie tekstach czytelnik znajdzie odniesienia do dorobku uznanych myślicieli, którzy współtworzyli socjologię w KUL i uczestniczyli w debacie na temat jej tożsamości i naukowej autonomii. Ich idee, teorie i badania są ciągle źródłem inspiracji dla współczesnej myśli socjologicznej i odzwierciedlają jednocześnie puls socjologii uprawianej w KUL w socjologii jako nauce.

Shopping Cart
Skip to content