Z uzasadnienia wniosku Wydziału Nauk Społecznych:
W imieniu własnym i członków Wydziału Nauk Społecznych Towarzystwa Naukowego KUL rekomenduję i popieram kandydaturę ks. rektora prof. dr hab. Mirosława Kalinowskiego do dorocznej Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego. Towarzystwo Naukowe KUL, które w bieżącym roku obchodzi jubileusz 90-lecia działalności (powstało w 1934 r.) i zarazem świętuje 50-lecie ustanowienia wspomnianej nagrody (4 kwietnia 1974 r.), mającej na celu docenienie osób odznaczających się wybitnymi osiągnięciami naukowymi w duchu humanizmu chrześcijańskiego oraz uczczenie pamięci założyciela i pierwszego rektora KUL.
Towarzystwo Naukowe KUL, choć prawnie ma własną autonomię, od zarania było integralnie związane z uniwersytetem, którego imię nosi, służyło i służy jego interesom i jest zawsze ambasadorem macierzystej uczelni. W moim przekonaniu Postacią najbardziej odpowiednią i godną wyróżnienia nagrodą pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, również ze względów symbolicznych, jest aktualny jego rektor – ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. Idzi Radziszewski dał przecież początek Uniwersytetowi Lubelskiem, (od 1928 r. Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiem), ten z kolei, z inspiracji rektora Antoniego Szymańskiego i decyzją Senatu z 31 stycznia 1934 r. powołał Towarzystwo Naukowe KUL, stanowiące zaplecze naukowe i wydawnicze dla Uniwersytetu i jego pracowników.
Mirosław Kalinowski (ur. 14 lipca 1962 r.) w latach 1981-1987 odbył uwieńczone magisterium studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie. 9 czerwca 1987 r. z rąk Jana Pawła II przyjął w Lublinie święcenia kapłańskie. W latach 1989-1993 odbył studia doktoranckie na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stopień doktora uzyskał w 1993 r., habilitował się w 2001 r., w 2003 r. zaś otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego KUL. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2008 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych, a w 2010 r. stanowisko profesora zwyczajnego.
Na lubelskiej uczelni katolickiej pełnił wszystkie najważniejsze funkcje organizacyjne: był prorektorem do spraw nauki i współpracy z zagranicą (2004–2008), dziekanem Wydziału Teologii (2008–2016), dyrektorem Instytutu Nauk o Rodzinie (2002–2005 i 2018–2019) oraz kierownikiem Katedry Opieki Społecznej Paliatywnej i Hospicyjnej. W czerwcu 2020 r. został wybrany na rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kadencję 2020–2024. Obecnie jest jedynym kandydatem na kolejną kadencję.
Za wybitne zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej i za działalność organizacyjną i społeczną został w 2008 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2022 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto w 2023 r. otrzymał złotą odznakę „Za zasługi dla więziennictwa”, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. W uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania polskiej tożsamości narodowej za granicą, decyzją Prezesa Rady Ministrów z 26 maja 2023 r., otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.
Do wyjątkowych osiągnięć naukowych, upoważniających do zgłoszenia jego kandydatury do jubileuszowej Nagrody im. Idziego Radziszewskiego, należała również podejmowana przez niego oryginalna problematyka badawcza: zagadnienie chorych w stanach terminalnych oraz ich rodzin; problematyka zespołu wspierającego; pozamedyczne aspekty opieki paliatywnej i hospicyjnej, profilaktyka patologii społecznych; resocjalizacja przez edukację. Specjalizując się w opiece paliatywnej, urzeczywistniał w praktyce badaną problematykę, związaną z chrześcijańską ideą miłosierdzia, poświęcał ogromną część swojego czasu służbie agonalnie chorym. Jest członkiem Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego (od 2000 r.), a od 2016 r. prezesem – wolontariuszem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, na które niestrudzenie stara się gromadzić środki materialne.
Ten nurt niejako okołomedycznych zainteresowań i działań na rzecz chorych leżał również u podstaw decyzji o utworzeniu przez niego Wydziału Lekarskiego i studiów medycznych na KUL-u, mających kształcić „prawdziwie chrześcijańskich” lekarzy, którzy oprócz leczenia ściśle medycznego, starać się będą zagwarantować pacjentowi coś więcej niż tylko opiekę nad jego ciałem.
Konkludując, całokształt dorobku naukowego i styl myślenia w szeroko pojętym duchu humanizmu chrześcijańskiego, dał niekwestionowane podstawy do wytypowania ks. rektora, prof. dr hab. Mirosława Kalinowskiego do Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego.
4 marca 2024 r.
Przewodniczący Wydziału Nauk Społecznych TN KUL
Prof. dr hab. Marian Surdacki
Z uzasadnienia wniosku Przewodniczącego Wydziału Teologii:
– sprzyja kształtowaniu misji uniwersytetu w duchu jego założyciela ks. Idziego Radziszewskiego wyrażone w dewizie : „Deo et Patriae”, mając na uwadze tradycję i wyzwania współczesności,
– w wielorakiej formie eksponuje świętych, błogosławionych, kandydatów na ołtarze spośród profesorów i absolwentów uniwersytetu, zwłaszcza Jana Pawła II, kard. S. Wyszyńskiego, ks. F. Blachnickiego, ks. W. Granata, Jacka Krawczyka,
– przyczynia się do umacniania katolickiej tożsamości uniwersytetu poprzez promowanie badań i wychowania studentów w harmonii między nauką i wiarą oraz w duchu zasady: „veritas in caritae”,
– dba o dialog z judaizmem, zwłaszcza w ramach nauk teologicznych,
– inicjuje studia dla Polaków i Polonii za granicą ze szczególnym uwzględnieniem w ofercie edukacyjnej antropologii chrześcijańskiej.
4 marca 2024 r.
Przewodniczący Wydziału Teologii TN KUL
Ks. dr hab. Kazimierz Pek, prof. KUL