Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia » Żołnierze nieugięci. Procesy członków Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego w Lublinie

Żołnierze nieugięci. Procesy członków Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego w Lublinie

twarda oprawa

Autor: Jan Ziółek (red.)
ISBN: 83-7306-281-5
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2006
Format: B5
Ilość stron: 524

Na kartach książki zamieszczono ponad tysiąc biogramów osób sądzonych i skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie. Są to przede wszystkim sylwetki ludzi ruchu oporu z czasów okupacji niemieckiej, żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, dla których po wojnie w państwie komunistycznym nie było miejsca. Po ogłoszeniu amnestii i ujawnieniu się na apel władz państwowych byli prześladowani, co zmusiło ich do powołania nowej konspiracji pod nazwą „Ruch Oporu Armii Krajowej” i „Wolność i Niezawisłość”. NKWD, UB i KBW oraz MO poprzez liczne aresztowania i oskarżenia przed Wojskowymi Sądami Rejonowymi doprowadziły do likwidacji struktur podziemnych. Stało się oczywiste, że komuniści zmierzają do całkowitego uzależnienia Polski od Związku Radzieckiego oraz zniewolenia narodu. W tej sytuacji powstała konspiracja młodzieżowa. Wojskowe Sądy Rejonowe nadal rozpatrywały wiele spraw i wydawały surowe wyroki na członków działających na terenie szkół średnich licznych organizacji niepodległościowych, które podejmowały walkę z sowiecką okupacją i promoskiewską władzą. Na przykładzie tylko jednej organizacji kombatanckiej – Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1939-1989 w Lublinie – ukazano, jak działała machina komunistycznej „sprawiedliwości”.

Wyszukaj podobne produkty wg słów kluczowych:
Źródła i monografie

Cena: 47.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij