Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Literaturoznawstwo » Zastygłe w polszczyźnie. Szkice o świętach w poezji polsko-żydowskiej dwudziestolecia międzywojennego

Zastygłe w polszczyźnie. Szkice o świętach w poezji polsko-żydowskiej dwudziestolecia międzywojennego

Autor: Sławomir Jacek Żurek
ISBN: 978-83-7306-515-4
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2011
Format: B5
Ilość stron: 212

Sławomir Jacek Żurek wydobył z niepamięci, z zapomnianych tomików i egzemplarzy czasopism wiersze niejednokrotnie wyjątkowej urody pisane przez polskich Żydów po polsku. [...] Świat żydowski przedstawiany w języku polskim nabiera nowego znaczenia - autor książki pokazuje, że nie w asymilacji, ale we wspólnocie, w swoiście rozumianej koinonii (która jest przecież wspólnotą języka) można przeżywać bogactwo kultury, obyczaju, wiary. [...] Autor Zastygłych w polszczyźnie bardzo precyzyjnie wprowadza i w genezę święta, i w jego specyficzne, zapomniane dzisiaj zwyczaje, i w jego miejsce w rzeczywistości ludu Starego Przymierza.

Dr hab. Jakub A. Malik, prof. KUL

Z kulturowego i religioznawczego punktu widzenia ten zbiór szkiców ma charakter monograficzny - dotyczy bowiem całości rytuału judaistycznego zapisanego w określonym porządku. Materiał literacki stanowią w nim wiersze ponad dwudziestu autorów spośród pisarzy polsko--żydowskich dwudziestolecia międzywojennego. Żurek odgrzebuje z zakurzonych magazynów bibliotecznych utwory poetów, których [...] nazwiska [...] bardzo rzadko wymieniane są w publikacjach związanych tematycznie z literaturą polską i jej dziejami.

Prof. dr hab. Ewa Jaskółowa (UŚ)

Wyszukaj podobne produkty wg słów kluczowych:
Źródła i monografie

Cena: 22.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej KUL

Studia pod red. S.J. Żurka 

Tom IX

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij