Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Literaturoznawstwo » Votum Davidicum. Poetyckie parafrazy psalmów w języku łacińskim w XVI i XVII wieku

Votum Davidicum. Poetyckie parafrazy psalmów w języku łacińskim w XVI i XVII wieku

Autor: Angelika Modlińska-Piekarz
ISBN: 978-83-7306-458-4
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2009
Format: B5
Ilość stron: 304

Prezentowana monografia jest pionierskim opracowaniem bardzo interesującego zjawiska renesansowej literatury, jakim są poetyckie parafrazy psalmów w języku łacińskim. Autorka przedstawiła ogólną charakterystykę i specyfikę utworów tworzonych w Polsce i Europie Zachodniej XVI i XVII w. na tle badań biblistycznych i tendencji literackich renesansowego humanizmu. Dopełniła ją analizą wybranych autorów, wśród których są zarówno katolicy jak i protestanci pochodzący z Polski (Stanisław Hozjusz, Klemens Janicki), Śląska (Laurentius Fabricius, Caspar Cunradus, Andreas Calagius), Pomorza Zachodniego (Joachim Balckius) i Niemiec (Paulus Vekenstied). Praca zawiera ponadto wykaz większości autorów, utworów i wydań z XVI i XVII w. Autorce udało się je ustalić na podstawie dostępnych bibliografii i kwerend bibliotecznych, przeprowadzonych m.in. w belgijskim Leuven. Książka otwiera szerokie perspektywy do dalszych badań wpływu łacińskich parafraz psalmów na ówczesną poezję religijną, tak łacińską jak i tworzoną w językach narodowych. Kierowana jest do neolatynistów oraz historyków literatury polskiej doby renesansu i baroku.

Wyszukaj podobne produkty wg słów kluczowych:
Źródła i monografie

Cena: 29.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij