Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia » Szkoły dla dzieci niesłyszących na ziemiach polskich w latach 1817-1914

Szkoły dla dzieci niesłyszących na ziemiach polskich w latach 1817-1914

Autor: Beata Trębicka - Postrzygacz
ISBN: 978-83-7306-535-2
Seria wydawnicza: Żródła i monografie
Rok wydania: 2011
Format: B5
Ilość stron: 456

Autorka z wielką wnikliwością prześledziła dzieje szkolnictwa dla dzieci niesłyszących. [...] z niezwykłą starannością wyjaśniała w swej pracy historyczne fazy rozwoju pomocy dla osób niesłyszących. [...] dorobek polskiej historiografii pedagogicznej został poszerzony o monografię stanowiącą wzorcową rekonstrukcję działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej prowadzonej na rzecz dzieci niesłyszących. [...] praca stanowi bardzo ważny wkład w dorobek polskiej myśli historyczno-pedagogicznej, poszerza bowiem wiedzę na temat placówek wychowawczo-opiekuńczych dla dzieci upośledzonych słuchowo i metod pracy, jakie stosowano w tych szkołach. Ze względu na walory merytoryczne i szeroką bazę źródłową, opracowanie wnosi korzyści dla nauki polskiej. [...] znajdzie trwałe miejsce w nauczaniu historii pedagogiki i historii społecznej.

Z recenzji doc. dr bab. Elżbiety Mazur Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Badania nad instytucjami dla dzieci niesłyszących były prowadzone wyrywkowo. [...] W tę lukę historiograficzną wpisują się badania autorki. Dotarła ona do wielu niewykorzystywanych dotąd źródeł niemal o każdej większej szkole dla dzieci niesłyszących. [...] Autorka skutecznie uzupełniła i posunęła naprzód wiedzę dotyczącą historii polskiej surdopedagogiki. Wysoka wartość i ocena tej bardzo źródłowej pracy polega przede wszystkim na gruntowności analiz i solidności ustaleń, a także kompleksowym ujęciu problematyki. Jest to niewątpliwie opracowanie o bardzo dużej wartości naukowej. [...] Jest to praca oryginalna, nowatorska i jedyna w naszym kraju, która ukazuje wszystkie instytucje edukacyjno-opiekuńcze dla dzieci głuchych w XIX i na początku XX wieku. Mogę to stwierdzić jako badacz od trzydziestu lat zajmujący się dziejami opieki społecznej w Polsce i w Europie.

Z recenzji prof. dra bab. Mariana Surdackiego Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

 

Cena: 60.00 zł
O AutorzeSpis treści
wstecz

Produkty powiązane

Studia i materiały do historii chrześcijaństwa w Polsce  Zakony żeńskie w PRL Tom 5

Twarda oprawa
Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Newsletter
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij