Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia » Powszechna Organizacja "Służba Polsce" w latach 1948-1955

Powszechna Organizacja "Służba Polsce" w latach 1948-1955

Autor: Ludwik Stanisław Szuba
ISBN: 83-7306-286-6
Seria wydawnicza: Źródła i Monografie
Rok wydania: 2006
Format: B5
Ilość stron: 322

L. Szuba dał się poznać swymi poprzednimi rozprawami naukowymi jako bardzo dobry znawca źródeł do dziejów PRL, a zwłaszcza lat 1944-1956. Mamy do czynienia z monografią opartą na bardzo bogatym materiale źródłowym, w którym główną rolę odgrywają źródła archiwalne. Autor wykorzystał nie tylko zasadnicze archiwalia dotyczące Służby Polsce, ale i archiwalia regionalne, co umożliwiło konfrontację sytuacji ogólnej z sondażem szczegółowym w ramach jednego województwa. Do tego doszły bogate źródła drukowane z epoki oraz - co należy mocno podkreślić - szeroka kwerenda w prasie epoki.

Z recenzji prof. dr hab. Stanisława Salmonowicza, Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Jest [to] obszerne, pogłębione studium dotyczące powstania, organizowania i funkcjonowania jednej z kluczowych formacji w komunistycznym modelu wychowawczym. Jest to także wnikliwa i solidna analiza zadań tej organizacji i sposobu ich realizowania. W swoich wywodach dr L. Szuba w sposób rzetelnie udokumentowany ukazuje rzeczywiste miejsce i funkcje Powszechnej Organizacji „Służba Polsce” w planach władz komunistycznych budowy nowego społeczeństwa, ukształtowanego całkowicie na wzór sowiecki. Rozprawia się z nierzadko spotykanymi w różnych przekazach, także naukowych, tzw. romantycznymi wizjami roli i swoistego etosu tej formacji, rozpowszechnianymi przez środowiska postkomunistyczne. W świetle materiałów ówczesnych władz bezpieczeństwa Autor demaskuje owo miejsce i rolę Służby Polsce; obala wszelkie mity.

Z recenzji prof. dr hab. Jana Ziółka, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

 

Cena: 37.50 zł
wstecz

Produkty powiązane

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Newsletter
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij