Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Literaturoznawstwo » Polsko-żydowska republika marzeń. O"Chwilce Dzieci i Młodzieży" (1925-1937)

Polsko-żydowska republika marzeń. O"Chwilce Dzieci i Młodzieży" (1925-1937)

Pracownia literatury polsko-żydowskiej KUL

Studia pod redakcją Sławomira Jacka Żurka
Tom VI
Autor: Agnieszka Karczewska
ISBN: 978-83-7306-714-1
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2015
Format: B5
Ilość stron: 396

Autorka [...] postawiła przed sobą ambitne zadanie napisania monografii pisma, które w szczególny sposób wpłynęło na pokolenie polskich Żydów tworzących po wojnie państwo Izrael. [...] Próba monografii zapropo­nowana przez Agnieszkę Karczewską nie jest wywodem stricte prasoznawczym. Obejmuje ona co prawda prezentację pisma od jego genezy, przez szatę graficzną, informacje o zmieniającym się nakładzie oraz zmia­nach w składzie redakcji, linii ideologicznej oraz historiach, które ściśle wiązały się z życiem czytelników i twórców, jednak akcentuje głównie kulturowe i społeczne znaczenie pisma. Pojawiają się także odniesienia do różnorodnych czasopism ukazujących się w Polsce adresowanych do dzieci żydowskich, co świadczy o bardzo dobrej znajomości badaczki rynku wydawniczego dwudziestolecia międzywojennego.

Dr hab. Anna M. Szczepan-Wojnarska, prof. UKSW

 

[...] pragnę zwrócić uwagę na specyfikę tematu usytuowanego w obszarze badawczym, który wciąż jeszcze świeci białymi plamami. Czasopiśmien­nictwo jest bowiem bodaj ostatnią dziedziną budzącą zainteresowanie naukowców, którzy profesjonalnie zajmują się twórczością dla dzieci i młodzieży. I choć ostatnio pojawiły się opracowania w postaci mono­grafii [...] to i tak nie zmienia to faktu, że głębsze studia z tej dziedziny są naprawdę nieliczne. Wyborem tematu wkroczyła więc Autorka na fascy­nujący, ale zarazem niepewny i grząski, bo interdyscyplinarny, obszar literatury dla dzieci [...]. W takiej sytuacji podjęcie i opracowanie tematu z zakresu czasopiśmiennictwa dla dzieci żydowskich nabiera szczegól­nego znaczenia i - rzec można - dodatkowej wartości.

Prof. dr hab. Bożena Olszewska (UO)

Cena: 41.00 zł
O autorceSpis treści
wstecz

Produkty powiązane

Pracownia literatury polsko-żydowskiej KUL

Studia pod redakcją Sławomira Jacka Żurka
Tom VIII
Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij