Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Nakład wyczerpany » Historia sztuki » Polskie meble gięte

  Polskie meble gięte

   

   

  Wytwórnia "Polski Przemysł Drzewny - Czerski i Jakimowicz

  w Bondyrzu i we Lwowie 1922-1939

  Autor: Joanna Wojciechowska - Kucięba
  ISBN: 978-83-7306-536-9
  Seria wydawnicza: Prace Wydziału Historyczno-Filologicznego
  Rok wydania: 2011
  Format: S6
  Ilość stron: 196

  Autorka przedstawiła działające w Polsce fabryki mebli giętych, nie zapominając o modnych w omawianym czasie meblach z giętych rur stalowych. Bardzo szczegółowo i ciekawie ukazała historię firmy „Polski Przemysł Drzewny - Czerski i Jakimowicz”, aż do jej upaństwowienia po II wojnie światowej. Zaprezentowała szeroki asortyment produkcji zakładów, kładąc nacisk na wyjątkowy jeszcze w ówczesnej polskiej produkcji meblarskiej rodzaj sprzętów do wnętrz użyteczności publicznej czy wytwarzanie leżaków. Ciekawie przeanalizowała inspiracje formalne i zdobnicze omawianych mebli, wyróżniając wśród oszczędnie stosowanych motywów ornamentykę w stylu regencji, Art deco i swojską „góralszczyznę”.

  Dr hab. Anna Sieradzka, prof. UW

  Tekst książki podzielony został na siedem rozdziałów, które w jasny i klarowny sposób prezentują omawianą problematykę. Praca zawiera cenny, starannie opracowany katalog oraz aneksy, dotyczące szczegółowych zagadnień poruszanych wcześniej w tekście. Uzupełniają ja dobrze dobrane ilustracje, w większości nieopublikowanych obiektów, z których część znajduje się w lubelskich zbiorach muzealnych i prywatnych.

  Dr hab. Agnieszka Bender, prof. UKSW

  wstecz

  Produkty powiązane

  Twój koszyk
  ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
  ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
  Wyszukaj
  Podaj kryteria wyszukiwania:
  Przedział cenowy
  od: do:
  Rok wydania
  od: do:
  Produkty
  Newsletter
  Pieczęć TN KUL
  Crossref logo
  © TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
  Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
  zamknij