Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia sztuki » Polskie meble gięte

Polskie meble gięte

Wytwórnia "Polski Przemysł Drzewny - Czerski i Jakimowicz

w Bondyrzu i we Lwowie 1922-1939

Autor: Joanna Wojciechowska - Kucięba
ISBN: 978-83-7306-536-9
Seria wydawnicza: Prace Wydziału Historyczno-Filologicznego
Rok wydania: 2011
Format: S6
Ilość stron: 196

Autorka przedstawiła działające w Polsce fabryki mebli giętych, nie zapominając o modnych w omawianym czasie meblach z giętych rur stalowych. Bardzo szczegółowo i ciekawie ukazała historię firmy „Polski Przemysł Drzewny - Czerski i Jakimowicz”, aż do jej upaństwowienia po II wojnie światowej. Zaprezentowała szeroki asortyment produkcji zakładów, kładąc nacisk na wyjątkowy jeszcze w ówczesnej polskiej produkcji meblarskiej rodzaj sprzętów do wnętrz użyteczności publicznej czy wytwarzanie leżaków. Ciekawie przeanalizowała inspiracje formalne i zdobnicze omawianych mebli, wyróżniając wśród oszczędnie stosowanych motywów ornamentykę w stylu regencji, Art deco i swojską „góralszczyznę”.

Dr hab. Anna Sieradzka, prof. UW

Tekst książki podzielony został na siedem rozdziałów, które w jasny i klarowny sposób prezentują omawianą problematykę. Praca zawiera cenny, starannie opracowany katalog oraz aneksy, dotyczące szczegółowych zagadnień poruszanych wcześniej w tekście. Uzupełniają ja dobrze dobrane ilustracje, w większości nieopublikowanych obiektów, z których część znajduje się w lubelskich zbiorach muzealnych i prywatnych.

Dr hab. Agnieszka Bender, prof. UKSW

Cena: 35.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Produkty
Newsletter
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij