Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Językoznawstwo » Pojecie demokracji i jego profilowanie w polskim i niemieckim dyskursie publicznym (1989-2009)

Pojecie demokracji i jego profilowanie w polskim i niemieckim dyskursie publicznym (1989-2009)

Autor: Monika Grzeszczak
ISBN: 978-83-7306-701-1
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2015
Format: B5
Ilość stron: 344

Książka stanowi ważny i zdyferencjonowany krok w kierunku nie tylko opracowania specyficznej metody badawczej w ramach interkulturowych badań porównawczych z uwagi na funkcjonowanie pojęć w różnych dyskursach i typach języka i komunikacji, lecz również wykonania takiego badania i pokazania operacjonalizacjonalności takiej metody z pożytkiem dla stanu wiedzy. Dotychczasowe opracowania stanowiły jedynie fragmentaryczne próby analiz wybranych aspektów zagadnienia, teraz dysponujemy bardzo dobrą metodą i dobrymi wynikami w odniesieniu do dwóch kultur. Praca rysuje całościowy obraz wszystkich relewantnych dla tematu teorii, rozwijając tym samym dotychczasowy stan wiedzy w tym zakresie. Koniecznie natomiast dodać jeszcze muszę, że podziwiam oczytanie autorki w ramach poruszanej przez nią problematyki, jej su­werenne podejście do referowanych stanowisk i jej precyzję w analizowaniu materiału empirycznego.

Prof.dr hab. Michael Fleischer, UWr

Praca wpisuje się w nurt opracowań związanych z grupą tzw. sztandarowych słów, analizowanych z semantycznego lub/i aksjologicznego punktu widzenia. [...] oparta jest na szerokim materiale polskim i niemieckim, uwzględniającym różne bazy danych (34 słowniki polskie i 39 słowników niemieckich, polskie i niemieckie teksty prasowe z lat 1989-2009, teksty polityczne, wydane jako osobne publikacje, badania ankietowe, a także inne źródła, dostępne w postaci elektronicznej). Autorka uwzględniła nie tylko elementy semantyki i aksjologii, lecz także elementy postrzegania świata w języku polskim i niemieckim, mające wpływ na konceptualizację i profilowanie wybranego do analizy pojęcia demokracji. To pozwoliło jej wzbogacić rozprawę o szereg informacji z zakresu polskiej i niemieckiej historii i kultury, podbudowujących dane językowe, nadających rozprawie charakter interdyscyplinarny, z mocnym uwypukleniem etno-lingwistyki.

Prof. dr hab. Jan Mazur UMCS

 

 

Cena: 35.00 zł
wstecz
Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Newsletter
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij