Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia » Opieka społeczna na Kujawach w latach 1577-1772

Opieka społeczna na Kujawach w latach 1577-1772

Autor: Dariusz Chyła
ISBN: 978-83-7306-713-4
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2015
Format: B5
Ilość stron: 336

Do wyboru tematu i terenu badań skłoniły Autora dwa powody: brak opracowań historycznych w tym zakresie dla Kujaw oraz rozwój badań naukowych związanych z szeroko rozumianym życiem codziennym. Tematyka pracy, która nosi charakter regionalny, w niczym nie ujmuje jej wartości, a nawet - w świetle standardów wiedzy historycznej - zyskuje na znaczeniu. Ramy chronologiczne niniejszej pracy zostały zdeterminowane doniosłymi wydarzeniami politycznymi, mającymi wpływ na sytuację przytułków w Polsce. Za dolną granicę uznano datę przyjęcia przez metropolię gnieźnieńską na synodzie piotrkowskim postanowień soboru trydenckiego (1577), za górną zaś pierwszy rozbiór Polski (1772), w wyniku którego część Kujaw znalazła się pod panowaniem pruskim. Dzięki tej pracy Kujawy, obok zachodniej Wielkopolski, Lubelszczyzny oraz archidiakonatów łęczyckiego i łowickiego, zyskały monografię szpitalnictwa.

Z recenzji prof. dr. hab. Mariana Surdackiego Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Recenzowana praca wnosi wiele nowych informacji do dotychczasowej wiedzy o szpitalnictwie w Polsce w dobie wczesnonowożytnej. Wzbogaca także stan wiedzy o historii regionu. Daje solidną podstawę do porównań z innymi rejonami Rzeczypospolitej oraz krajami Europy. Wnioski Autora zostały sformułowane na podstawie bogatego, rzetelnie analizowanego materiału źródłowego. Znaczenie podstawowe miały archiwalia kościelne - wśród nich wizytacje generalne i dziekańskie - przechowywane w Archiwach Diecezjalnych w Pelplinie i Włocławku oraz w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Autor wykorzystał też w pełni wydawnictwa źródłowe.

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Klondery Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Cena: 36.00 PLN 25.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij