Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia » Od Paryża do Irkucka... i dalej. Niecodzienne przypadki Polaków okresu niewoli narodowej

Od Paryża do Irkucka... i dalej. Niecodzienne przypadki Polaków okresu niewoli narodowej

Autor: (red.) A. Barańska, E. Niebelski
ISBN: 978-83-7306-770-7
Seria wydawnicza: Źródła i monografie 445
Rok wydania: 2017
Format: A5
Ilość stron: 324

Zawarte w książce teksty obejmują chronologicznie lata naszej niewoli. „Podróżujemy” z bohaterami od zachodniej Europy po wschodnie rubieże Imperium Rosyjskiego – a także na kontynenty obu Ameryk – co w tytule znalazło odzwierciedlenie w przywołaniu dwóch miast: Paryża i Irkucka. Autorzy starali się oddać skomplikowane losy Polaków w momencie, gdy Ojczyzna była tylko w sercach, a o jej wolność przyszło walczyć, niekoniecznie z bronią w ręku.

Z recenzji dra hab. Janusza Pezdy

[…] mamy tu m.in. szkic poświęcony arystokracie, chciałoby się powiedzieć „pana z panów”, Józefowi Potockiemu, wyprawiającemu się na wschód, ostatecznie aż do Indii, po konia reproduktora, mającego uszlachetnić rodzimą hodowle arabów, który jednak ani na chwilę nie zapomina o swych innych pasjach – „równie pańskich” jak on sam. Z drugiej strony, na antypodach ludzkiego doświadczenia należałoby postawić Wilhelma Buszkata, zesłańca syberyjskiego, późniejszego skutecznego uciekiniera, którego droga do wolności wiodła nie tylko przez niewyobrażalne cierpienie, ale i przez koniczność odnalezienia się na samym dnie społecznym carskiej Rosji.

Z recenzji dra hab. Rafała Żebrowskiego

Cena: 35.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Produkty
Newsletter
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Pieczęć TN KUL
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij