Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Końcówka nakładu » Literaturoznawstwo » Między obrazem i słowem. Studia o poglądach estetycznych i twórczości literackiej Norwida

  Między obrazem i słowem. Studia o poglądach estetycznych i twórczości literackiej Norwida

  Autor: Dariusz Pniewski
  ISBN: 83-7306-268-8
  Seria wydawnicza: Studia i Monografie CN
  Rok wydania: 2005
  Format: A5
  Ilość stron: 350

  Książka wpisuje się w nurt badań rozpięty między pracą Kazimierza Wyki Cyprian Norwid. Poeta i sztukmistrz (1948) a studium Aleksandry Melbechowskiej-Luty Sztukmistrz. Twórczość artystyczna i myśl o sztuce Cypriana Norwida (2001) i jest znaczącym wkładem do tego nurtu humanistycznej refleksji, ważnym ' nie tylko dla norwidystyki, ale także dla studiów nad pograniczami ; literatury i sztuk plastycznych oraz refleksji komparatystycznej. [...] Z pracy wyłania się obraz twórcy podzielającego fascynacje i gusty swojej epoki, dobrze zorientowanego w problematyce dyskusji estetycznych i religijnych własnej współczesności, harmonijnie wpisanego swoimi zainteresowaniami w dziewiętnastowieczny moment historyczny. Rekonstrukcja takiego Norwida odwołuje się tutaj nie tylko do zjawisk z kręgu kultury wysokiej; Pniewski nie stroni od wskazywania materialnej tkanki kształtującej klimat epoki – stąd na przykład interesujące fragmenty o ilustracjach J. Flaxmana, o modzie na wazy etruskie i sposobach produkcji ich replik czy o angielskiej manufakturze Wedgwooda, zaspokajającej rosnące zapotrzebowanie na greckie motywy w ceramice i bibelotach. Trzeba tu przy okazji odnotować, że autor w swoich rekonstrukcjach unika pokusy , erudycyjnego popisu i przywołuje tylko te wątki, dla których znajduje mocne przesłanki w twórczości Norwida. Wystawia to jak najlepsze świadectwo jego warsztatowi badawczemu i historycznej intuicji.

  Cena: 27.00 zł
  wstecz

  Produkty powiązane

  CYPRIAN NORWID KATALOG PRAC PLASTYCZNYCH Dział Pierwszy - Prace zachowane

  Wyróżnienie w kategorii "Edytorstwo" na XXI Targach Wydawców Katolickich

   

  cena: 92.00zł 73.60
  twarda oprawa

  Seria "Dzieła wszystkie Cypriana Norwida" nagrodzona została Feniksem na XXI Targach Wydawców Katolickich
  Feniks 2015  

   

  twarda oprawa

  Seria "Dzieła wszystkie Cypriana Norwida" nagrodzona została Feniksem na XXI Targach Wydawców Katolickich
  Feniks 2015  

   

  Twój koszyk
  ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
  ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
  Produkty
  Newsletter
  Wyszukaj
  Podaj kryteria wyszukiwania:
  Przedział cenowy
  od: do:
  Rok wydania
  od: do:
  Pieczęć TN KUL
  Crossref logo
  © TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
  Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
  zamknij