Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Literaturoznawstwo » Maioris ad limina templi... Poezja epigraficzna epoki karolińskiej. Badania i przekłady

Maioris ad limina templi... Poezja epigraficzna epoki karolińskiej. Badania i przekłady

Autorzy: Tadeusz Gacia, Jarosław R. Marczewski, Agnieszka Strycharczuk

ISBN: 978-83-7306-934-3
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2021
Format: A5
Ilość stron: 464

Autorzy niniejszej książki z całej poezji doby Karolingów chcą wydobyć na światło poezję epigraficzną. Płaszczyzna badań zostaje tu ograniczona do utworów, które albo były faktycznie poetyckimi inskrypcjami w kościołach i klasztorach, w ich bramach, na ołtarzach, sarkofagach, relikwiarzach, pod mozaikami i malowidłami, albo zostały z takim przeznaczeniem napisane. Materiał źródłowy został zaczerpnięty z serii wydawniczej Monumenta Germaniae Historica, z tekstów czterech najbardziej znanych przedstawicieli odrodzenia karolińskiego: Pawła Diakona, Alkuina, Teodulfa z Orleanu i Rabana Maura.

Poezja epigraficzna doskonale odzwierciedla ducha epoki karolińskiej oraz to, co było najbardziej charakterystyczne dla ludzi żyjących w tej epoce, a co można streścić najkrócej w następujący sposób: patrzeć poza horyzont tego, co doczesne – versus Deum. Dla tych, którzy, zapraszani tekstami poetyckich inskrypcji, 1200 lat temu wchodzili do świątyń w Akwizgranie, Fuldzie czy w Moguncji, było oczywiste, że przekraczając ich próg, wchodzą w przedsionek nieba, że próg świątyni i ona sama to porta serena caeli.

Ze Wstępu

Cena: 56.00 zł
wstecz
Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij