Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia sztuki » Kościół farny św. Michała w Lublinie

Kościół farny św. Michała w Lublinie

Wydanie drugie rozszerzone

Twarda oprawa

Autor: Jadwiga Kuczyńska
ISBN: 978-83-7306-738-7
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2016
Format: B5
Ilość stron: 320

Autorka podjęła trud odtworzenia dawnego wyglądu architektury kościoła i, co szczególnie ważne, dziejów wyposażenia jego wnętrza w dekoracje, sprzęty i przedmioty liturgiczne. Podstawę tej pracy stanowiły sumiennie zebrane źródła ikonograficzne i pisane oraz kwerenda, która doprowadziła do identyfikacji dzieł pochodzących z fary lubelskiej, a jeszcze istniejących, do dziś przechowywanych w różnych kościołach i muzeach. Na szczególne podkreślenie w tych badaniach zasługuje obszerne uwzględnienie akt kościelnych wizytacji potrydenckich. 

Książka Jadwigi Kuczyńskiej wypełnia w ten sposób lukę w naszej znajomości dawnej sztuki i kultury polskiej. Jest to z największym powodzeniem przeprowadzony rodzaj badania, którego w naszej historiografii bardzo potrzeba. Nie można pisać dziejów kraju bez dokładnej znajomości historii jego regionów. Ta bowiem szczególnie zbliża nas do ludzi, do miejsc ich codziennego bytowania, do ich postaw i tożsamości kulturowej.

Piotr Skubiszewski

 

Przychylne zainteresowanie, z jakim przyjęto Kościół farny św. Michała Archanioła w Lublinie, poświadczone między innymi szybkim rozejściem się nakładu skłoniło Towarzystwo Naukowe KUL do wznowienia pozycji wydanej w 2004 r.

Podobnie, jak w kolejnych edycjach większości opracowań naukowych, rownież w drugim wydaniu Kościoła farnego... pojawiły się liczne zmiany. Poszerzony w międzyczasie zasób informacji historycznych oraz odszukanie kolejnych elementów rozproszonego wyposażenia fary umożliwiły istotne rozbudowanie wielu wątków treściowych, ktore w pierwszym wydaniu przedstawiłam w skróconej formie. W kilku przypadkach uzupełniłam, bądź nieco zmieniłam poprzednią interpretację niektórych faktów. Ponadto obecne wydanie książki wzbogaca obszerniejsza szata ilustracyjna.

Z Przedsłowia do drugiego wydania

Cena: 68.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Wspomnienia Kazimierza i Maryli Zabłockich z lat 1881-1921 oraz inne zapiski rodzinne

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij