Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Końcówka nakładu » Językoznawstwo » "...każdą razą Biblią odmieniać" Modernizacja języka przedruków Nowego Testamentu ks. Jakuba Wujka

  "...każdą razą Biblią odmieniać" Modernizacja języka przedruków Nowego Testamentu ks. Jakuba Wujka

  Autor: Henryk Duda
  ISBN: 83-87703-17-6
  Seria wydawnicza: Źródła i Monografie
  Rok wydania: 1998
  Format: A5
  Ilość stron: 184

  W 1997 r. minęło 400 lat od śmierci ks. Jakuba Wujka, najlepszego tłumacza Pisma świętego na język polski. W 1999 r. minie 400 lat od pierwszego wydania Biblii w jego przekładzie. Przekład Wujkowy służył wiernym i Kościołowi katolickiemu w Polsce ponad 3050 lat. Dopiero w naszych czasach tłumaczenie Wujka zastąpiła tzw. Biblia Tysiąclecia. Wielokrotnie wznawiane, było przez wydawców poprawiane i modernizowane. „…każdą razą Biblią odmieniać" to rozprawa językoznawcza poświęcona modernizacji języka prze­kładu w XVII i XVIII wieku. Dr Henryk Duda omawia w niej z jednej strony ewolucję polszczyzny (głównie fleksji i słowotwórstwa) w świe­tle zmian w kolejnych przedrukach Wujkowej Biblii. Z drugiej zaś Autora interesuje język religijny (zwany też językiem religii), jego miejsce wśród innych odmian polszczyzny oraz sposób funkcjonowa­nia. Zmiany tekstu Wujkowego traktowane są nie tylko jako przejaw jego zniekształcenia, zepsucia, „zdziczenia". Autor widzi w nich „cię­żar czasu wpisany w dzieło sztuki".

  Z tych  względów praca zainteresuje nie tylko historyków języka, ale również językoznawców i badaczy literatury zajmujących się za­gadnieniami stylistyki, teologów i tłumaczy tekstów sakralnych. Nie powinna też ujść uwadze tych, którym Pismo święte w przekładzie ks. Jakuba Wujka pozostaje bliskie.

   

  Cena: 7.50 zł
  wstecz

  Produkty powiązane

  Trwałość i zmienność w języku 

  Tom I

  cena: 39.50zł 27.00
  Twój koszyk
  ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
  ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
  Wyszukaj
  Podaj kryteria wyszukiwania:
  Przedział cenowy
  od: do:
  Rok wydania
  od: do:
  Produkty
  Pieczęć TN KUL
  Crossref logo
  © TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
  Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
  zamknij