Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia » Katechizmy w Rzeczypospolitej od XVI do XVIII wieku

Katechizmy w Rzeczypospolitej od XVI do XVIII wieku

Autor: Wojciech Pawlik
ISBN: 978-83-7306-501-7
Seria wydawnicza: Źródła i Monografie
Rok wydania: 2010
Format: B5
Ilość stron: 308 + 2 ma

Autor zebrał i poddał analizie księgoznawczej ponad tysiąc wydań katechizmów i druków katechizmowych, które ukazały się w okresie staropolskim (1501-1800) na obszarze Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Śląska i poza granicami państwa polsko-litewskiego. [...] Dzięki żmudnej kwerendzie odkrył druki zarejestrowane w 85 bibliotekach krajowych i 20 bibliotekach zagranicznych, w tym pozycje dotąd nieznane bądź nieuwzględnione w Bibliografii Estreichera. Nikt dotychczas nie przebadał tak gruntownie polskiej twórczości katechizmowej od XVI do XVIII w. Autor wskazał nowe pola i przestrzenie badawcze w dziejach polskiej katechezy i katechetyki. [...] Praca wpisuje się w nurt historycznych poszukiwań ośrodka naukowego na KUL nad polską katechezą.

Z recenzji ks. prof. dra hab. Romana Murawskiego Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wojciech Pawlik ukazał, jak ogromną liczbę katechizmów i druków z treściami katechizmowymi wydano w Rzeczypospolitej od XVI do XVIII w. i jak wielokulturowe było ich oddziaływanie na społeczeństwo państwa polsko-litewskiego. Katechizmy nie tylko kształtowały sferę życia religijno-moralnego, ale jako dzieła literackie przyczyniały się do rozwoju języków narodowych. Ważną wartością pracy są mapy i zestawienia tabelaryczne dotyczące geografii produkcji katechizmów z podaniem liczby ich rodzajów i wydawnictw na terenie całej Rzeczypospolitej.

Z recenzji prof. dra hab. Stanisława K. Olczaka Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Cena: 37.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Newsletter
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij