Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Literatura » Dzieła I. Święte obrzędy Kościoła

Dzieła I. Święte obrzędy Kościoła

Autor: Amalariusz z Metzu (red. Ks. Tadeusz Gacia)
ISBN: 978-83-7306-747-9
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2016
Format: B5
Ilość stron: 497

Dzieła Amalariusza z Metzu są, po pierwsze - i to jest najważniejsze - świadectwem tego, jak rozumiano officium divinum w poprzednich epokach. Po drugie, mówią pośrednio o tym, że liturgia kształtowała naszą kulturę, a jej bramą na cały świat był język łaciński. Dziś, niestety, pojęcie dziedzictwa liturgicznego bardzo się zatarło, a liturgia współczesna nie potrafi już interpretować i nieść kultury, w której była zawarta pamięć dwóch tysięcy lat. Zajmując się twórczością autora sprzed 1200 lat, pracownicy Katedry Literatury Łacińskiej Antyku Chrześcijańskiego i Czasów Nowożytnych KUL pragną się włączyć, zwłaszcza w perspektywie stulecia istnienia naszej katolickiej Alma Mater, w jej misję, którą jest również przekazywanie i obrona kultury chrześcijańskiej. Wierzymy, że pamięć nie tylko jest kultem przeszłości, ale może być też zaczynem przyszłości.

Z Przedmowy

 

Amalariusz z Metzu był jednym z najszerzej czytanych i wpływowych autorów ery karolińskiej. Redaktor krytycznego wydania jego dzieł liturgicznych, J.M. Hanssens, mógl konsultować siedemdziesiąt cztery rękopisy. Jego myśl była podjęta przez wielu późniejszych autorów. Święte obrzędy Kościoła stały się podstawowym przewodnikiem w ich wysiłkach teologicznego zrozumienia liturgii. Jest to jakby encyklopedia liturgiczna. Czytelnik mógł w niej znaleźć nie tylko opis poszczególnych obrzędów liturgicznych sprawowanych w królestwie Franków, ale i ich teologiczne i mistyczne wyjaśnienie. W dziele tym w sposób systematyczny Amalariusz zastosował do wyjaśnienia liturgii patrystyczną metodę egzegezy alegorycznej.

Ze Wstępu

Cena: 46.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Tłumaczenie i komentarz ks. H. Wójtowicz 

Tekst łacińsko - polski

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Produkty
Newsletter
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij