Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Końcówka nakładu » Historia » Działalność społeczno-polityczna Aleksandra Zawadzkiego (ojca Prokopa) w Królestwie Polskim 1876-1917.

  Działalność społeczno-polityczna Aleksandra Zawadzkiego (ojca Prokopa) w Królestwie Polskim 1876-1917.

  Autor: Jan Konefał
  ISBN: 83-7306-006-5
  Format: B5
  Ilość stron: 248

  Książka ukazuje sylwetkę Aleksandra Zawadzkiego (1859-1926), działacza społeczno-politycznego w latach 1876-1917. Był on twórcą i współzałożycielem wielu organizacji politycznych i oświatowych, redaktorem i wydawcą pism i druków ulotnych. W okresie rosyjskiej niewoli zakładał polskie szkoły. Pracował nad uświadomieniem narodowym chłopów i robotników. W dziele tym wspomagała go ofiarnie jego żona Ludwika z domu Wysłouch, siostra Bolesława Wysłoucha. Inicjował akcje patriotyczno-religijne wśród prześladowanych unitów. Był "niedoścignionym" konspiratorem, patriotą głoszącym idee narodowe, solidarystyczne, katolickie i niepodległościowe, choć przez krótki okres życia propagował internacjonalistyczne hasła socjalistyczne. Z socjalizmem rozstał się na wygnańczym syberyjskim szlaku. Wielu współczesnych mu polityków uważało go za wybitnego agitatora, umiejącego jak nikt inny wydobywać od bogatego społeczeństwa fundusze na cele społeczne, oświatowe i partyjne. Biografia tego niestrudzonego działacza jest dla autora książki niekiedy pretekstem do przedstawienia szerszej problematyki, która słabo bądź niekiedy wcale nie była dotąd uwzględniana w historiografii. Praca wypełnia więc wiele luk, istniejących w naszej współczesnej wiedzy o dziejach społeczno-politycznych ziem polskich końca XIX i początku XX wieku. Nade wszystko przybliża sylwetkę człowieka, którego dewizą życiową była bezinteresowna służba na rzecz powstania po latach niewoli silnej i suwerennej Polski oraz zbudowania, na podstawach solidarystycznych, obywatelskiego społeczeństwa.

  "Praca oparta została na solidnej i szerokiej podstawie źródłowej. Podkreślam to wyraźnie, aby docenić trud autora włożony w przebadanie dużej ilości rozproszonych źródeł, w sytuacji, kiedy nie dysponował on materiałami wytworzonymi przez bohatera opracowania, jak również partie polityczne i organizacje, w których działał Aleksander Zawadzki".

  Z recenzji prof. dra hab. Józefa Ryszarda Szaflika (UW)

  Cena: 16.00 zł
  wstecz
  Twój koszyk
  ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
  ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
  Produkty
  Newsletter
  Wyszukaj
  Podaj kryteria wyszukiwania:
  Przedział cenowy
  od: do:
  Rok wydania
  od: do:
  Pieczęć TN KUL
  Crossref logo
  © TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
  Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
  zamknij