Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Końcówka nakładu » Filozofia » Dwa wykłady. Punkt wyjścia w filozofii. Teorie relacji: filozoficzne i logiczna

  Dwa wykłady. Punkt wyjścia w filozofii. Teorie relacji: filozoficzne i logiczna

  Autor: Antoni B. Stępien
  ISBN: 83-7306-235-1
  Seria wydawnicza: Źródła i Monografie
  Rok wydania: 2005
  Format: B5
  Ilość stron: 270

  Antoni B. Stępień (ur. 1931), profesor zwyczajny, b. kierownik Katedry Teorii Poznania KUL, przedstawia dwa wykłady monograficzne dotyczące podstawowych zagadnień filozoficznych, nawiązując do aktualnych dyskusji. Sposób przeprowadzenia rozważań odsłania warsztat badawczy autora, który szczególnie dba o metodologicznie wyostrzoną samoświadomość charakteru podejmowanych analiz i formułowanych argumentów. Opowiadając się zasadniczo za klasycznymi rozwiązaniami, nadając im niekiedy nową, precyzującą postać, autor wykorzystuje bogato fenomenologię i wchodzi w dyskusje z ujęciami pozytywistycznymi, analitycznymi, neoheglowskimi, przeciwstwiając się sceptycyzmowi i relatywizmowi.

  Omawiając problematykę punku wyjścia w filozofii, w szczególności w teorii poznania i teorii bytu, zatrzymuje się m.in. nad racjami wątpienia, bezpośredniością i naocznością poznania, powodami błędów poznawczych, rolą "pierwotnych zróżnicowań", sposobem formowania pojęcia "bytu", sposobami potraktowania tego, co nie jest realne, stosunkiem między metafizyką a ontologią.

  Zestawiając koncepcje relacji filozoficzne (zwłaszcza Arystotelesa, tomistów, Ingardena, Bradleya, Russella, Moore'a) i logiczną sytuuje je na tle problematyki kategorii bytów, sposobów istnienia, kryteriów istnienia. Omawia m.in. problematykę tożsamości, indywidualności, konkretności, związku między substancją a przypadłościami. Odrzuca monizm. Pokazuje, że między teorią bytu a logiką nie ma antagonizmu, natomiast otwiera się naturalna potrzeba współpracy. Wskazuje na występujące w dziejach filozofii cztery drogi wyróżniania kategorii bytów: Arystotelesa, Kanta, fenomenologów i pozytywistów.

  Cena: 31.50 zł
  wstecz

  Produkty powiązane

  Ostatni egzemplarz lekko uszkodzony

  Ostatni egz.okladka z tyłu zagieta na srodku

  Twój koszyk
  ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
  ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
  Wyszukaj
  Podaj kryteria wyszukiwania:
  Przedział cenowy
  od: do:
  Rok wydania
  od: do:
  Produkty
  Pieczęć TN KUL
  Crossref logo
  © TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
  Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
  zamknij