Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Historia » Druga konspiracja niepodległościowa. Tajne organizacje młodzieży szkolnej Lublina i Lubelszczyzny w latach 1945-1956

Druga konspiracja niepodległościowa. Tajne organizacje młodzieży szkolnej Lublina i Lubelszczyzny w latach 1945-1956

Autor: Jan Ziółek (opracowanie)
ISBN: 83-7306-026-5
Seria wydawnicza: Źródła i Monografie
Rok wydania: 2001
Format: B5
Ilość stron: 316

„[...] walkę z sowiecką okupacją i promoskiewską władzą, a także z procesem sowietyzacji kraju podjęła druga konspiracja. Byli to ludzie młodzi, którzy pragnęli Polski wolnej i niepodległej. Nie godzili się ze zniewoleniem Ojczyzny przez sowiecki komunizm. Tworzyli organizacje niepodległościowe, gromadzili broń, podejmowali sabotaż i dywersję, a przede wszystkim ujawniali w tajnych gazetkach i ulotkach oraz afiszach, rozklejanych w miejscach publicznych, zbrodnie władz komunistycznych. Przeciwstawiali się czynnie, z poświęceniem i narażeniem życia, systemowi totalitarnemu i funkcjonariuszom, którzy go wprowadzali w Polsce. Żołnierze drugiej konspiracji w okresie do 1956 r. byli jedyną formacją walczącą o niepodległość i suwerenność Polski. Byli pomostem pomiędzy walką zbrojną narodu polskiego z totalitaryzmem niemieckim i sowieckim a rodzącą się opozycją społeczeństwa polskiego uwieńczoną Solidarnością. Nie byłoby Solidarności i ostatecznego obalenia komunizmu w Polsce bez drugiej konspiracji. Młodzież w niej zaangażowana doznawała szczególnie ciężkich represji, tortur i upokorzeń. Sądy wojskowe ferowały wyroki wysokie, skazując na wieloletnie więzienia, a niejednokrotnie na karę śmierci. Członkowie drugiej konspiracji traktowani byli jak obywatele drugiej kategorii”.

Cena: 26.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Newsletter
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij