Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Filozofia » Człowiek darem. Życie - rodzina - państwo - prawo

Człowiek darem. Życie - rodzina - państwo - prawo

Dzieła zebrane pod redakcją ks. Alfreda M. Wierzbickiego

Redaktor tomu: Cezary Ritter

Autor: Tadeusz Styczeń SDS
ISBN: 9789-83-7306-672-4
Seria wydawnicza: Dzieła zebrane 5
Rok wydania: 2014
Format: B5
Ilość stron: 464

Przesłany mi do recenzji materiał, obejmujący - zgodnie z  podtytułem tomu - problemy odnoszące się do wartości życia, rodziny, państwa i prawa, oceniam bardzo wysoko. Jest to materiał wbrew pozorom jednorodny. Na taką ocenę pozwala treść artykułów i studiów zawartych w szczególności w II części tomu, poświęconej zagadnieniom prawa i państwa, a w szczególności relacjom prawa i etyki. W tej części znajduje się niezwykle przemyślany i pełen mądrości esej pt. O etos dla prawu. Trzeba się w pełni zgodzić z Autorem, gdy pisze: „prawo żyje z etosu i traci swą tożsamość, gdy się odeń odrywa, gdy się zeń wykorzenia". To bardzo dobre ujęcie postulatu, a raczej konieczności „prawą prawego".

Prof. .dr hab. Andrzej Zoll Uniwersytet Jagielloński

Prace zawarte w tomie są - z jednej strony - cennym świadectwem historii: zapisem kształtowania się myśli etycznej w kontekście fundamentalnych przemian politycznych i kulturowych; z drugiej strony - pozostają aktualnym głosem we współczesnych dyskusjach. Dostrzegane przez ks. prof. Tadeusza Stycznia wartości fundamentalne dla życia wspólnoty, którymi są godność człowieka i dobro wspólne, są też wartościami uznanymi za podstawowe w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku, przy czym są to wartości, których tak status, jak i treść są ciągle dyskutowane. W realizacji tych wartości ks. prof. Styczeń dopomina się przede wszystkim o uwzględnienie bezinteresowności działania i o dokonanie opcji na rzecz słabszych."

Dr hab. Marek Piechowiak profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

Cena: 42.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Dzieła zebrane 1

twarda oprawa

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Newsletter
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij