Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Teologia » Chrystologia starotestamentowa w ujęciu Corpus Paulinum i Listu do Hebrajczyków

Chrystologia starotestamentowa w ujęciu Corpus Paulinum i Listu do Hebrajczyków

Autor: Ks. Kazimierz Pierzchała
ISBN: 987-83-7306-850-6
Seria wydawnicza: Prace Wydziału Teologii
Rok wydania: 2019
Format: B5
Ilość stron: 296

Chrystologia - nauka o osobie i dziele Jezusa Chrystusa - stanowi samo serce wszystkich dyscyplin teologii chrześcijańskiej. Wyróżnia się ona spośród nich intensywnym rozwojem współczesnej myśli katolickiej. Tematem rozprawy jest biblijno-teologiczne podejście do tajemnicy Jezusa Chrystusa. Rozdział pierwszy ukazuje chrystologię w nurcie wydarzeń i tekstów biblijnych w okresie Starego Testamentu, a więc jej początki. Rozdział drugi obejmuje nowotestamentowe spełnienie się staro-testamentowych obietnic w ich nieoczekiwanych i niewyobrażalnych wymiarach. Rozdział trzeci przedstawia proces tworzenia się chrystologii w działalności i pismach dwóch ewangelizatorów: Pawła z Tarsu i autora Listu do Hebrajczyków. Książka przedstawia chrystologię w wykładni teologii biblijnej, z wykorzystaniem „gatunku literackiego" narracji, opartej na biblijnym ciągu historycznym. Jest to przedstawienie pełnego nurtu chrystologii w jej toku spełniania się w starotestamentowym i nowotestamentowym okresie, nieprzerwanie żywotnym i rozwijającym się w dziejach Kościoła.

Z Wprowadzenia

Od czasów starożytnych problem relacji między pismem Starego i Nowego Testamentu stał w centrum myśli teologicznej. Pierwsi chrześcijanie, formując swoje spojrzenie na osobę Jezusa Chrystusa, na Jego tożsamość i dzieło, zadawali sobie pytanie, na ile one są wypełnieniem Pism Izraela? [...] Prezentowana publikacja jest oryginalna z kilku względów. Mało jest dzieł, które dotykają problematyki chrystologii starotestamentowej. W niniejszej pracy otrzymaliśmy pewien jej obraz.

Z recenzji ks. prof. zw. dra hab. Dariusza Koteckiego

Szeroko pojęty temat mesjanizmu pojawia się od pierwszych do ostatnich stron Biblii, przyjmując różne formy literackie i znaczenie teologiczne, w zależności od kontekstu historycznego, społeczno--kulturowego i religijnego, w obrębie których się rozwijał. Bez wahania można powiedzieć, że należy on do najbardziej ważkich i charakterystycznych kwestii teologii Starego i Nowego Testamentu. [...] W kompleksowej ocenie książki można stwierdzić, że główne zamierzenie, czyli reprezentatywna prezentacja starotestamentowych tekstów, poświęconych idei mesjanizmu i nowotestamentowych tradycji o Jezusie Chrystusie, zostało przez Autora osiągnięte. Czytelnik oddając się lekturze niniejszej pracy, może zapoznać się z różnymi źródłami, które wchodzą w skład prawie wszystkich sekcji Starego i Nowego Testamentu i z różnorodnymi podejściami do kwestii mesjańskich zapowiedzi oraz ich wypełnienia w osobie i dziele zbawczym Syna Bożego.

Z recenzji ks. dra hab. Dariusza Dziadosza, prof. KUL

Cena: 52.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Biblical Annals

cena: 28.00zł 28.00

Biblical Annals

cena: 32.00zł 32.00
Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Newsletter
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij