Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Książki » Literatura » Agnieszka przed Trybunałem

Agnieszka przed Trybunałem

Autor: Waldemar Bednaruk
ISBN: 978-83-7306-374-7
Seria wydawnicza: Źródła i monografie
Rok wydania: 2008
Format: A5
Ilość stron: 90

W latach 1677-1681 przed lubelskim Trybunałem toczył się pro­ces wzbudzający ogromne zainteresowanie. Przed sądem stanęły dwie kobiety, przeciwniczki godne siebie w determinacji, która pcha­ła je do walki. Spór dotyczył znacznego majątku odziedziczonego po mężu przez Agnieszkę Rupniewską, wdowę po kasztelanicu Sta­nisławie Rupniewskim, do którego to majątku pretensje rościła sobie jego siostra Barbara Szembekowa z domu Rupniewską. Pozwana przez szwagierkę Agnieszka znana była niemal w całej Europie ze swej uro­dy, a jej urokowi ulegały nawet koronowane głowy. Bywalczyni naj­znakomitszych salonów, była prawdziwą ozdobą przyjęć, gdziekol­wiek się pojawiła.

Dr Waldemar Bednaruk od lat prowadzący badania nad organi­zacją i działalnością Trybunału Koronnego wykorzystał autentyczną historię, by przybliżyć współczesnemu czytelnikowi strukturę tej in­stytucji i zasady jej funkcjonowania. Przedstawione postępowanie sądowe, w którym jedną ze stron jest tytułowa Agnieszka, toczy się zgodnie z zasadami XVII-wiecznego procesu trybunalskiego. Lektura tej książki jest więc nie tylko znakomitą rozrywką, ale i lekcją historii prawa staropolskiego.

 

Cena: 18.00 zł
wstecz

Produkty powiązane

Wspomnienia Jakuba Sobieszczańskiego z wydarzeń w 1752 roku

Twój koszyk
ILOŚĆ PRODUKTÓW: 0 szt.
ŁĄCZNY KOSZT: 0.00
Wyszukaj
Podaj kryteria wyszukiwania:
Przedział cenowy
od: do:
Rok wydania
od: do:
Produkty
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij