Societas Scientiarum Catholicae Universitatis Lublinensis Ioannis Pauli II

Panel logowania

TN KUL » Aktualności » Abp Stanisław Gądecki laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego za rok 2016

Abp Stanisław Gądecki laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego za rok 2016

Pragniemy poinformować, że Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego za rok 2016 Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL przyznał Ks. Arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu, Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski.

Nagroda przyznawana jest każdego roku za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego. Uroczyste wręczenie Nagrody odbędzie się 28 października 2016 r. o godz. 16.00 w sali 1031, Collegium Joannis Pauli II. Serdecznie zapraszamy.

„Ksiądz Arcybiskup jest Uczonym wielkiego formatu [...]. Pośród tematów, które Kandydat bada naukowo w sensie nauk biblijnych i teologicznych jest oczywiście geneza, natura oraz finalność bytu człowieka jako „obrazu i podobieństwa Boga” jako takiego jego nietykalnej, niepowtarzalnej i ze względu na święty plan Bożego stworzenia świata powołanej do wiekuistego bytowania substancjalnie rozumianej osoby ludzkiej. Ta wielkość ludzkiej godności ukazuje się dopiero w tej szczytowej dla ducha fazie poznania naukowego, inspirowanego i ubogaconego dodatkowo łaską Najwyższego Stwórcy i Odkupiciela, którą posiada z natury rzeczy warsztat wiernego Objawionemu Słowu Boga w Starym i Nowym Testamencie, Tradycji oraz uwzględniającego rzetelne badania interdyscyplinarne dokonywane przez wieki przez wielu znaczących a niekiedy nawet genialnych naukowców Biblisty. To klasyczne podejście do badań w dziedzinie być może najdelikatniejszej i wymagającej głębokiej wrażliwości intelektu i w ogóle całego ducha ludzkiego i to nie tylko na wymiar przyrodzony, lecz także na nadprzyrodzony, pozwala uniknąć wielu istotnych błędów w interpretacji tekstów Pisma św. [...] A zatem wspaniały splot precyzyjnych uzasadnień naukowych i wierność Księdza Arcybiskupa względem wielkiej nauki biblijno-teologiczno-metafizycznej o człowieku jako „dziecku Bożym” w obliczu jakiegoś „sprzężenia się” różnych typów negacji człowieka w jego uprzyczynowieniu przez transcendentnego Boga, w jego wyjątkowej naturze duchowo-cielesnej, w jego podmiotowości substancjalnej i bycie osobowym zasługuje na wielki zaszczyt, który wpisany jest w wyśmienite pokolenia – minione i obecne – tworzące ludzkie Oblicze Towarzystwa Naukowego KUL w duchowy sens Nagrody im. Księdza Rektora Założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1918 r.”

(Z uzasadnienia)

 


Powrót
Produkty
Newsletter
Pieczęć TN KUL
Crossref logo
© TN KUL - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij